فیلم یک پلیس

یک پلیس (فرانسوی: Un flic‎) که در ایران با نام دایرهٔ مرگ پخش شد، فیلمی در ژانر جنایی، نئو نوآر و سرقت به کارگردانی ژان-پیر ملویل است که در سال ۱۹۷۲ منتشر شد.


اطلاعات فیلمخلاصه و توضیحاتعوامل فیلم و بازیگران

سال انتشار : اکتبر ۱۹۷۲

مدت زمان : 98 دقیقه

کشور : فرانسه / ایتالیا

زبان :  دوبله فارسی

 

یک پلیس

سرقت از بانکی در شهری کوچک منجر به زخمی شدن یک از سارقان می شود.اموال سرقت شده تنها وسیله ای برای انجام یک سرقت بزرگ است.”سایمون” رئیس گروه “پاریس” مالک کلابی شبانه باید با یک کمسیر کهنه کار پلیس دست و پنجه نرم کنند و…
او پلیسی است که از شب تا صبح در خیابان های شهر با ماشین خود پرسه می زند و به تمام تماس های بی سیم اینطور پاسخ می دهد: «باشه، تو راهم». کولمان جوان،‌ خوش قیافه و خونسرد است. با هرکس که سروکارش به او می افتد، از جیب برهایی که با او همکاری نمی کنند گرفته تا مبدل پوشی پرزرق و برق (با بازی والری ویلسون)، بی رحم برخورد می کند. او در مواقع ضروری در بکارگیری خشونت تعلل به خرج نمی دهد، مواقعی که کم هم پیش نمی آیند. تنها زمانی که کولمان کمی به خود استراحت می دهد زمانی است که به کلوب شبانه ی سیمون رفته باشد، جایی که دختران زیباروی مشغول رقصیدن هستند و البته دوست دختر سیمون، کتی (با بازی دنو) با آن لباس مشکی مارک ایو سن لوران اش مشغول دلربایی از کولمان. کولمان ظاهرا اینقدر به کتی علاقمند است که فعالیت های تبهکارانه ی سیمون وی را مظنون نمی کند. اگرچه نه در اندازه ی کلاسیک های ملویل، اما تجربه ی دیدن این اثر همچنان لذت بخش است. همچون تمام آثار ملویل، این فیلم به ارتباط و همدستی میان پلیس و جنایتکاران می پردازد و ما را با افرادی آشنا می کند که اسم هایی نظیر «متیو چمدون» دارند، کسانی که از زمان لیبرالیزه شدن پاریس، دیگر لبخند به لب نیاورده اند. به عبارت دیگر، فیلم ما را به دنیای منحصربفرد ملویل می برد و موجب می شود تا از بودن در آن احساس خشنودی کنیم. مرد یا زنی که لباس جنس مخالف را به تن کند، مبدل پوش نامیده می شود.

  کارگردان : Jean-Pierre Melville

بازیگران :

آلن دلون
کاترین دنو
ریچارد کرنا
ریکاردو کوچولا
پل کروچه
آندری پوس
هنری مارتو
ژاک گالاند
ژاک لیروی
جین دسایی
ژان مینیسیتی
مایکل کنراد
پاملا استنفورد
فیلیپ گسته
راجر فرادت
سیمون والر
والری ویلسون 

 

 

 


 

 

 

 ثبت نام
اطلاع از
guest
0 نظرها
بازخورد درون خطی
مشاهده همه نظرات